Zacznij projektować swoje logo

Co to jest plik wektorowy?

Opublikowano: 07/02/2018

Co to jest plik wektorowy ?

Mogłeś słyszeć o formatach EPS, SVG, AI… Jednak dla większości użytkowników formaty te’nie znaczą wiele. Jeśli nie masz pojęcia czym są tego typu formaty, to’nie jesteś jedyny. Pliki wektorowe są bardzo ważne do posiadania. Otrzymując pliki od grafika zawsze powinieneś prosić o plik wektorowy. Zrozumienie różnicy między plikiem wektorowym a rastrowym jest bardzo istotne. Drukarnie, deweloperzy i graficy będą ich potrzebować do celów brandingu.
 

Zacznij projektować swoje logo


Przede wszystkim zobaczmy różnicę między plikami wektorowymi i rastrowymi


RASTER

Pliki rastrowe wykorzystują tysiące pikseli do budowy obrazu. Każdy piksel ma swój kolor. Te piksele są składane razem jak puzzle, aby stworzyć Twój obraz/logo. Typowe pliki, które używają obrazów rastrowych to JPG, GIF i PNG.

Jak tylko obraz rastrowy zostanie wygenerowany, nie może być zmieniony. Kiedy zmieniasz rozmiar obrazu rastrowego, każdy piksel jest tak samo zmieniany i staje się bardziej rozmazany, gdy zwiększasz rozmiar. Tworząc w ten sposób ten nieostry, rozmyty efekt wokół obrazu, który you’ve prawdopodobnie doświadczył przed. Każdy piksel staje się wypaczony i sprawia, że obraz jest niewyraźny. To dlatego musisz upewnić się, że masz najwyższą z jakości, aby rozpocząć, aby nie mieć żadnych problemów. W dół skalowanie obrazu won’t wpływ na jakość pliku rastrowego, zwiększenie go powyżej it’s oryginalny rozmiar will.

WEKTOR

>

Pliki wektorowe są znacznie bardziej elastyczne i opierają się na równaniach matematycznych, które generują pliki przy zmianie skali, aby umożliwić nieskazitelną jakość obrazu. Pliki wektorowe są najczęściej używane przez grafików. Najczęściej z oprogramowaniem Adobe Illustrator, który specjalizuje się w pracy wektorowej. Twoje logo i wszystkie inne elementy brandingu powinny być zaprojektowane w formatach wektorowych. Biorąc pod uwagę, że plik wektorowy jest bardzo elastyczny przy zmianie rozmiaru, elementy brandingu, takie jak Twoje logo, mogą być przeskalowane, aby dopasować się do nośników o dowolnym rozmiarze bez utraty jakości obrazu. Inną dobrą rzeczą o pliku wektorowym jest to, że mogą one być konwertowane do formatów JPG i PNG bardzo łatwo do użytku na stronie internetowej, więc masz najlepsze z obu światów. Dla tych z was, którzy potrzebują dokonać korekty swojego logo.

 

Jaka jest różnica między wysoką a niską rozdzielczością

Obrazy o wysokiej rozdzielczości są powszechnie stosowane w drukowanych produktach stacjonarnych, takich jak papier firmowy, wizytówki, znaki itp. Pliki o niskiej rozdzielczości są używane w sieci do takich rzeczy jak strony internetowe, banery, zdjęcia profilowe w sieciach społecznościowych, itp… Aby określić rozdzielczość obrazu/pliku, musisz sprawdzić gęstość pikseli. Zazwyczaj określane jako DPI (Dots per inch) lub PPI (pixels per inch), środki te mówią o gęstości obrazu. Zazwyczaj można sprawdzić klikając prawym przyciskiem myszy na obrazie i wchodząc w « informacje » lub otwierając plik w Adobe photoshop. Wymagana gęstość pikseli dla wysokiej jakości obrazu w sieci to 72dpi i 300dpi dla druku. Zmiana rozmiaru pliku internetowego 72dpi do celów drukowania będzie katastrofalna. Jak wspomniano powyżej, im bardziej rozciągasz i zmieniasz rozmiar pikseli, tym bardziej obraz staje się rozmyty. Dlatego też zaleca się rozpoczęcie od pliku o wysokiej rozdzielczości 300dpi i przejście do formatu 72dpi. Upewnij się, że zapisujesz dwa różne pliki, jeden do druku i jeden na stronę internetową.

High resolution logo

Jakie są różne formaty plików

Formaty rastrowe

Jpg

Jpg to najczęściej spotykany plik dla zdjęć. Pliki Jpg mogą być zoptymalizowane w celu zmniejszenia wagi pliku (Kb). Niektóre strony internetowe wymagają wysoko zoptymalizowanych obrazów, aby działały szybciej. Optymalizacja może być wykonane przez photoshop. Im bardziej optymalizujesz plik JPG tym bardziej spada jego jakość. Może to często skutkować ziarnistym rodzajem zdjęć.

PNG

Pliki PNG są jak pliki JPG, chociaż nie mogą być zoptymalizowane jak plik JPG, co sprawia, że są znacznie większe w rozmiarze. Cechą szczególną plików PNG jest to, że mogą mieć przezroczyste tło. Pliki PNG są bardzo przydatne, jeśli chcesz umieścić swój obraz na teksturowane lub kolorowe tło.

GIF

Pliki GIF są najprostszą wersją pliku rastrowego, jaką można znaleźć. Są one szczególnie wykorzystywane w dzisiejszych czasach w zapętlonych animacjach, które można stworzyć za pomocą photoshopa. GIF-y są świetnymi formatami plików dla ikon i bardzo prostych elementów graficznych, ale nie należy ich używać do zdjęć.

Formaty wektorowe

EPS


Plik EPS jest najczęściej używany do elementów wektorowych takich jak ikony. Zaletą pliku EPS jest to, że jest on zazwyczaj kompatybilny z ostatnimi i starymi wersjami illustratora. Jest to format wysoce kompatybilny.

Ai

Pliki Ai to pliki, które są stworzone do wykorzystania przez Adobe Illustrator (oprogramowanie). Pliki te są powszechnie używane przez grafików, projektantów logo, ilustratorów, drukarzy… Pliki Ai tylko fonction z illustratorem, więc może nie potrzebujesz ich, jeśli nie używasz tego programu.

SVG

Pliki SVG to wektorowe formaty plików przeznaczone na strony internetowe. Jeśli chcesz stworzyć animację na swojej stronie, gdzie np. Twoje logo jest powiększone, musisz użyć tego formatu, aby zachować wysoką jakość i ostrość. Pliki SVG świetnie nadają się na loga, ikony, przyciski…

W podsumowaniu, niezależnie od tego czy projektujesz swoje logo u logopedy, w agencji projektowej czy poprzez konkurs na projekt logo, upewnij się, że masz odpowiednie pliki i odpowiednią rozdzielczość. Pliki wektorowe są niezbędne i będą wymagane przez grafików, drukarnie, itp… Wysoka rozdzielczość plików do druku jest ważna, jak również niska rozdzielczość plików do sieci. Logogenie dostarcza premium wszystko w jednym pakiecie logo z wszystkimi plikami wymienionymi powyżej, nie będziesz musiał biegać lub płacić dodatkowo, aby uzyskać te pliki.

 

Banniere promo

 

Sprawdź nasze inne artykuły

x