Zacznij projektować swoje logo

Cyfrowa dostępność na stronach internetowych WordPressa

Opublikowano: 07/11/2018

WCAG i ADA


Czym jest dostępność?


Kiedy strona internetowa zostaje stworzona i uruchomiona, każdy powinien móc z niej korzystać. Jest jednak jedno pytanie dotyczące grupy użytkowników o specjalnych potrzebach - jak sprawić, aby strona była zgodna z wymaganiami osób niepełnosprawnych.


W odpowiedzi na to pytanie instytucje rządowe i pozarządowe opracowały praktykę, która zawiera wytyczne i kryteria dotyczące problemów osób z niepełnosprawnościami. Praktyka ta znana jest jako dostępność.


Dostępność to jakość, która określa, w jakim stopniu osoby o specjalnych potrzebach mogą uzyskać dostęp do treści danej strony internetowej. Osoby niepełnosprawne (np. niewidome, głuche, upośledzone umysłowo) powinny mieć możliwość korzystania ze strony internetowej w taki sam sposób jak inni użytkownicy.


Dostępność obejmuje dodawanie określonych funkcji, modyfikację istniejących i usuwanie barier. Prezentacja filmu, którego dźwięk jest przetłumaczony na język migowy, pomaga osobom niesłyszącym docenić jego treść. Podobnie przedmiot, który posiada znaki Braille'a sprawia, że niewidomi użytkownicy poruszają się bardziej samodzielnie. Uczynienie strony internetowej dostępną jest skomplikowanym zadaniem, a stworzenie dostępnej strony pochłania wiele czasu.

Dlaczego strony internetowe powinny być dostępne 


Uzyskanie maksymalnej liczby użytkowników online jest celem każdego właściciela strony internetowej lub programisty. Ważnym czynnikiem wpływającym na dobry ruch w Internecie jest dostępność dostępnych stron internetowych. Jednak oprócz częstego odwiedzania przez wiele osób, dostępne strony będą miały również inne istotne zalety. Do tych zalet można zaliczyć handel elektroniczny, przestrzeganie określonych zasad oraz lepszą pomoc dla poszczególnych grup, np. niewidomych i głuchych internautów.

Przepisy prawne dotyczące dostępności obowiązują obecnie w wielu krajach. Ustalono standardy, które powinny spełniać strony internetowe instytucji publicznych. Jednak powoli przestaje to dotyczyć tylko tych stron. Posiadanie dostępnej strony internetowej staje się powszechne także w innych obszarach, na przykład dotyczy stron z reklamami czy profesjonalnych sklepów internetowych.Dlatego właściciele stron internetowych powinni zacząć rozwiązywać problemy z dostępnością na swoich stronach.

 

Jak osoby z różnymi niepełnosprawnościami korzystają z komputera


Osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności korzystają z komputera każdego dnia. Jest wiele schorzeń i wiele problemów, które dotykają ich podczas odwiedzania stron internetowych. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo gdy te problemy bezpośrednio nas nie dotyczą, nie mamy pełnego obrazu tego, z jakimi barierami muszą się zmagać ludzie.

Oto kilka przykładów osób, dla których należy tworzyć strony internetowe bardziej dostępne:


Niewidomi / niedowidzący
Głusi
Głusi i niewidomi
Osoby z zaburzeniami poznawczymi
Osoby z autyzmem


Użyteczność i dostępność strony internetowej 


Dostępność ma wiele zalet zarówno dla programistów, jak i użytkowników stron internetowych. Jednak większość ludzi nie wie, że dostępność zapewnia również pewne korzyści, które mogą wpływać na inne obszary.


Użyteczność to praktyka tworzenia stron internetowych, które są łatwe do nauczenia się i zrozumienia, aby każdy mógł z nich prawidłowo korzystać. Tymczasem dostępność odnosi się do metody, za pomocą której programiści zapewniają osobom o specjalnych potrzebach dostęp do swoich stron internetowych i możliwość korzystania z nich.


Istnieją aspekty, w których użyteczność i dostępność pokrywają się. Oto niektóre z nich:


Tekst linku - Link z tekstem opisowym ułatwia wszystkim użytkownikom określenie miejsca, do którego prowadzi link. Ponieważ internauci zazwyczaj przeglądają strony, zamiast czytać całą ich zawartość, czytelne linki mogą uprościć im zadanie znalezienia informacji.


Struktura strony - Odwiedzający mogą szybko zrozumieć strukturę strony i wiedzieć, gdzie znajdują się linki nawigacyjne i główny obszar treści.


Użyty język - Strona z łatwym do zrozumienia językiem przynosi korzyści również osobom z zaburzeniami poznawczymi i czytania.


Strony internetowe spełniające standardy dostępności prezentują pewien stopień użyteczności. Podsumowując, najlepiej jest mieć na uwadze zarówno użyteczność jak i dostępność podczas tworzenia strony.

 

Czy Twoja strona internetowa jest dostępna? 


Często jesteśmy proszeni o określenie procentu, w jakim nasza strona jest dostępna. Jak zmierzyć dostępność? Użyj narzędzia do sprawdzania dostępności, aby uzyskać szybki przegląd

Aby szybko sprawdzić, jak Twoja strona jest dostępna, możesz skorzystać z darmowego narzędzia sprawdzania dostępności stron internetowych. Nie zbiorą one wszystkich problemów i nie są idealne, ale dzięki darmowemu narzędziu uzyskasz jakiś pogląd. Z pomocą darmowego automatycznego narzędzia otrzymasz raport, który jest świetnym rozwiązaniem na początek. Z darmowych narzędzi polecamy Wave lub AChecker.  

 


Pomyśl o dostępności zanim zaczniesz tworzyć swoją stronę lub aplikację internetową


Jeśli dowiedziałeś się, że Twoja strona nie jest zgodna z wymaganiami, często oznacza to, że nie jesteś w stanie zrobić nic więcej.


Dlatego zanim zaczniesz budować swoją stronę, zastanów się nad zagadnieniami, które możesz wykorzystać w kolejnym projekcie.

Wiele aspektów powinno być zaprojektowanych podczas szkicowania projektu, zanim napiszesz linię kodu.


Możesz dowiedzieć się, jakie komponenty i narzędzia stron trzecich zamierzasz wykorzystać i ustalić, czy są one dostępne. W tej chwili wystarczy małe badanie rynku.


Ponadto, jeśli korzystasz z filmów, przygotuj plan udostępniania napisów. Jeśli chcesz korzystać z dźwięku, upewnij się, że masz plan transkrypcji.


Upewnij się, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z Twojej aplikacji internetowej. Upewnij się na przykład, że nie polegasz wyłącznie na kolorze lub działaniach myszy. Dodaj funkcje klawiatury i upewnij się, że oprócz koloru wskazujesz działania użytkownika za pomocą tekstu.


Jeśli pomyślisz o dostępności na samym początku, oszczędzisz sobie niezliczonych godzin bólu głowy i oczywiście dużej części budżetu.

 

Czy dostępność jest przytłaczająca?  


Czy próbowałeś zapoznać się z całą dokumentacją WCAG? To może być bardzo onieśmielające i może sprawić, że zwątpisz w możliwość przestrzegania wytycznych.


Od pewnego czasu zwraca się większą uwagę na to, że osoby pełnosprawne powinny wychodzić naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. Wprowadzone standardy zawierają bardzo szczegółowe punkty i wyjaśnienia dotyczące niezbędnych technik dostępności.

To zwykle przytłacza i onieśmiela nawet osoby techniczne.


Nie wszystkie wytyczne mają zastosowanie. Jeśli spróbujesz spojrzeć na swoją stronę i porównać ją z wymaganiami WCAG, znajdziesz punkty w WCAG, których nie będziesz musiał stosować. To dlatego, że możesz nie mieć konkretnych treści wymienionych w specyfikacji i nie wszystkie wytyczne mają zastosowanie do Twojego produktu, usługi lub strony internetowej.

 

Minimalizacja kosztów dostępności 


Wiedza na temat kosztów związanych z dostępnością strony internetowej jest jednym z najważniejszych sposobów na osiągnięcie sukcesu. W ten sposób pomożesz sobie uniknąć niespodziewanych problemów finansowych, które mogą utrudnić realizację projektu.


Aby pomóc Ci uświadomić sobie typowe wydatki związane z projektem dostępności, musisz rozważyć kilka usług, które mogą być potrzebne do udostępnienia witryny. Są to na przykład usługi związane z tworzeniem stron internetowych pod kątem dostępności (Twój zespół programistów może następnie wykorzystać zalecenia do rozwiązania problemów związanych z dostępnością) lub szkolenia dotyczące dostępności (Podstawowym celem tego szkolenia jest pomoc Tobie i Twojej grupie w zrozumieniu zasad dostępności).

 

WCAG & ADA WordPress Themes 

motywy Wordpress

Stwórz swoją dostępną stronę internetową za pomocą responsywnego motywu WCAG & ADA WordPress. Odkryj komercyjne motywy WordPress do użytku wielofunkcyjnego.


WordPress jest wiodącym systemem zarządzania treścią i platformą blogową, która dobrze pasuje do rozwoju dostępności.


Jeśli jesteś zobowiązany przez prawo do spełnienia standardów WCAG 2.0, aby dostosować stronę internetową dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, ruchową lub poznawczą i zbudować dostępną witrynę, to powinieneś sprawdzić te Motywy WordPress dostarczone ze zgodnością WCAG i spełniające główne zasady projektowania dostępności:


Firma + zgodność z WCAG -  Firma to prosty, kreatywny multipurpose i profesjonalny, biznesowy motyw WordPress dedykowany dla strony firmowej. Przynosi zestaw przydatnych funkcji i przyjaznych dla użytkownika widgetów dla takich sekcji jak karuzela obrazów, formularz kontaktowy, ikony społecznościowe. Jest to’doskonałe rozwiązanie dla małego biznesu!  


Lawyer + WCAG compatibility -  czysty motyw WordPress przeznaczony do tworzenia profesjonalnej strony internetowej prawnika lub radcy prawnego. Ten potężny i elastyczny motyw zawiera kilka przydatnych ustawień pozwalających na dostosowanie układu i kolorów. Jest również wyposażony w kilka gotowych widgetów do wyświetlania ikon społecznych, udostępniania referencji, wprowadzenia członków zespołu lub karuzeli obrazów i formularza kontaktowego.


Simple + zgodność z WCAG -  To’czysty i elegancki motyw WordPress, przeznaczony do pokazania firmy w nowoczesnym i unikalnym stylu.

Dostarcza poręczne ustawienia pozwalające na dostosowanie układu i kolorów motywu, gotowe widgety dla ikon społecznościowych, karuzeli obrazów, członków zespołu lub formularza kontaktowego.

To atrakcyjny wybór dla różnych firm, agencji, korporacji, a nawet freelancerów.


Instytucje publiczne + kompatybilność z WCAG - Czysty i profesjonalnie wyglądający, nowoczesny motyw WordPress dla instytucji publicznych lub urzędu gminy (urzędy wojewódzkie, urzędy miejskie, policja lub straż pożarna)


Przynosi Revolution Slider wliczony w cenę oraz kilka przydatnych wtyczek WordPress: PE Easy Slider, PE Recent Posts, PE Panels.

 

School + zgodność z WCAG - pięknie zaprojektowany, edukacyjny motyw WordPress dostosowany do stron internetowych o tematyce szkolnej lub edukacyjnej.

Przeznaczony dla uczelni, szkół, uniwersytetów, przedszkoli, kursów online i podobnych stron internetowych.

Przynosi zestaw przyjaznych dla użytkownika opcji motywu do skonfigurowania jak kolory, czcionki, układ, ustawienia dla postów i stron i wiele innych. To może być świetne rozwiązanie do wyświetlania programu szkolnego i wprowadzić nauczycieli szkolnych.

 

Usługi + zgodność z WCAG - To doskonały wybór dla każdej firmy, ponieważ został zaprojektowany jako potężne rozwiązanie do prezentacji usług i wprowadzenia firmy. Może być właściwym wyborem dla lekarza, kliniki medycznej, konstrukcji i architektury lub nawet strony internetowej mechanika samochodowego.

Ten gładki, czysty multipurpose WordPress theme pochodzi z gotowymi widgetami i shortcodes.


It's Never Too Late to Make Your Site Accessible


Eksperci od dostępności stron internetowych sugerują wdrażanie dostępności na wczesnych etapach tworzenia stron.


Zapewnienie szybkiej strony może zająć sporo czasu i zasobów, s szczególnie jeśli prowadzisz rozbudowaną witrynę. Jednak po wykonaniu niezbędnych zadań, utrzymanie jej dostępności będzie stosunkowo prostsze. Nie zapominaj, że po dodaniu nowych treści, które muszą być dostępne, upewnij się, że pozostaną one takie same po udostępnieniu Twojej strony.


Pamiętaj, że warto rozważyć zatrudnienie ekspertów. Zleć ekspertowi przegląd swojego projektu pod kątem dostępności lub pozwól mu zapoznać się z Twoją stroną i opracować systematyczny zestaw kroków w celu rozwiązania problemów z dostępnością.


Wystarczy kilka świetnych pomysłów i szybkich rozwiązań, aby Twoja strona stała się dostępna dla osób z niepełnosprawnością.

 

Zacznij projektować swoje logo

 

Sprawdź nasze inne artykuły

x