Zacznij projektować swoje logo

Druk typograficzny

Opublikowano: 30/09/2015

Letterpress to technika druku sięgająca połowy XV wieku. Mimo, że obecnie druk cyfrowy jest powszechnie stosowany jako główna metoda drukowania, letterpress widzi odrodzenie ze względu na swoje unikalne uczucie, teksturę i efekty wizualne. Jednak to odrodzenie, w przeciwieństwie do letterpress’ użycia z powrotem w dniu, jest postrzegane w sztuce pięknej, papeterii, wydarzeń specjalnych itp.

Jak działa letterpress?

Proces w tamtych czasach był bardzo ścisły, szczegółowy, drobiazgowy i precyzyjny: poszczególne metalowe litery o różnych czcionkach i rozmiarach były starannie ułożone i połączone razem, aby utworzyć tekst, który ma być wydrukowany; po tym, atrament został dokładnie nałożony na litery, a następnie one’były gotowe do drukowania przez zastosowanie ciśnienia. Alternatywą dla pojedynczych metalowych liter są obecnie płyty fotopolimerowe, choć nadal istnieją rzemieślnicy stosujący stare metody. Jednocześnie, jako alternatywę dla ręcznie obsługiwanych maszyn letterpress, stosuje się zautomatyzowane maszyny do druku letterpress.
 

Wskazówki dotyczące tworzenia projektu przyjaznego dla letterpressu:

  • Unikaj używania czcionek, które są zbyt cienkie lub mają drobne szczegóły. Podczas procesu drukowania takie szczegóły mogą zostać utracone, więc najlepiej rozważyć nieużywanie ich.
  • Unikaj używania więcej niż 2 lub 3 kolorów tuszu. Dodanie kolejnego koloru oznacza w rzeczywistości rozpoczęcie całego procesu drukowania od nowa; każdy kolor dostaje swoją własną płytę i czas drukowania, dlatego na cenę z pewnością wpływa liczba kolorów do wydrukowania. Ponadto, unikaj nakładania się kolorów.
  • Unikaj używania przezroczystości. Nie da się tego odtworzyć w druku typograficznym. To albo kolor równomiernie rozłożony albo brak koloru w ogóle.
  • .

Dlaczego druk typograficzny jest droższy od druku cyfrowego?

Pomimo zastosowania płyt polimerowych i zautomatyzowanych maszyn drukarskich, typografia nadal jest procesem bardzo złożonym i czasochłonnym. Samo ustawienie maszyny wymaga wiele uwagi i cierpliwości. Każdy kolor w projekcie otrzymuje własną płytę, a każda płyta wymaga nowego ustawienia maszyny, mycia i farbowania. Gruba karta używana do druku typograficznego również nie jest zwykłą kartą.

Dlaczego warto wybrać typografię?

Produkty drukowane metodą letterpress są wysokiej jakości i luksusowe; są wyjątkowe, dostarczają wykwintnych wrażeń wizualnych i dotykowych, które sprawią, że odbiorcy trudno będzie je wyrzucić. W dobie technologii, kiedy do uzyskania informacji kontaktowych wystarczy telefon komórkowy, a nawet zaczęliśmy wysyłać zaproszenia ślubne za pośrednictwem e-maili, papier rzeczywiście traci na znaczeniu. Jednak druk letterpress przyszedł, aby pokazać, że namacalny, fizyczny przedmiot z pewnością pozostawi trwałe wrażenie, które na pewno będzie korzystne w dłuższej perspektywie.

Co oferuje Funky Print Studio?

Funky Print studio to rodzinne atelier letterpress z siedzibą w Bukareszcie, w Rumunii. Nasze usługi obejmują:

  • Druk letterpress (drukujemy na oryginalnym wiatraku Heidelberg Platen z około 1960 roku) - malowanie krawędzi, zaokrąglone rogi, ślepy wycisk, emboss (w przeciwieństwie do deboss = druk letterpress); wykonujemy również nasze własne płyty polimerowe w domu
  • .
  • die cutting - cięcie kartek w dowolnym kształcie i rozmiarze przy użyciu niestandardowych matryc
  • procesy wykańczające - cięcie, składanie, perforowanie, wiercenie
  • .

Dokładamy wszelkich starań, aby ożywić zabytkowe maszyny i procesy drukarskie w celu stworzenia imponujących detali, które będą cenione przez długi czas.

Sprawdź nasze inne artykuły

x