Zacznij projektować swoje logo

Jak działa grafika wektorowa i dlaczego warto ją wykorzystać w brandingu

Opublikowano: 17/11/2020

Przy projektowaniu logo na pewno spotkasz się z pojęciem “wektor” - z lub bez użycia naszego kreatora logo. W najprostszym języku grafikę wektorową można opisać jako ścieżki zdefiniowane przez początek i koniec, z innymi punktami, krzywymi i kątami włącznie. Ścieżka może być linią, trójkątem, zakrzywionym kształtem lub kwadratem. Grafika wektorowa może być tak prosta lub złożona, jak tylko chcesz.

..a żeby pójść o krok dalej, wektory składają się z krzywych wzorcowych. Grafika wektorowa i obiekty oparte są na układzie współrzędnych zwanym współrzędnymi kartezjańskimi, gdzie punkty w trzech wymiarach są trójką liczb.
Dodatkową, trzecią współrzędną (z) byłby punkt tworzący model 3d. Chociaż może to być trochę poza tematem w zakresie projektowanie logo, ważne jest, aby zrozumieć, aby uchwycić podstawową ideę punktów wektorowych. Każda ścieżka, linia, krzywa lub kształt jest w najwyższej jakości w każdym rozmiarze, który chciałbyś udostępnić lub wydrukować swój projekt, ponieważ jest skierowany z powrotem do precyzyjnego równania. 
 

Jak działa grafika wektorowa i dlaczego używać ich obraz

 

Pliki wektorowe są szeroko stosowane w przemyśle drukarskim, z aplikacjami obejmującymi logo na magnesach wizytówkowych, billboardach, wizytówkach, broszurach, katalogach, kalendarzach i innych fizycznych produktach promocyjnych. W świecie projektowania stron internetowych, logo można zobaczyć wszędzie, od cyfrowej przestrzeni reklamowej do platform mediów społecznościowych. 

Kilka lat temu, wprowadziliśmy w świat plików wektorowych. We’are now back to explain and dive into the topic further in order to outline the importance of working with a vector file especially when it comes to your wonderful new logo. We’ll share a few recommendations along the way as well. 

 

Typy plików grafiki wektorowej 

 

Scalable Vector Graphics (SVG) jest przeznaczony do dwuwymiarowej grafiki wektorowej i zwykle używany w aplikacjach stron internetowych. SVG’s są oparte na XML, który jest skrótem od Extensible Markup Language. Jest to język znaczników, który definiuje zestaw reguł kodowania dokumentów w formacie, w tym zarówno czytelnym dla człowieka, jak i maszynowym. W SVG’s występują obrazy, tekst i animacje. Pliki otwierają się zarówno w edytorach obrazów jak i tekstu. Elementy graficzne są doskonale skalowalne i zachowują swoją wysoką jakość nawet podczas edycji, co czyni go idealnym do tworzenia ilustracji internetowych i plików edycyjnych.
 

Pliki Adobe Illustrator (AI) zostały opracowane specjalnie dla programu Adobe Illustrator. AI ma pewne ograniczenia, ale’jest nadal kompatybilny ze wszystkimi głównymi edytorami obrazów. Pliki te zapewniają akceptowalną jakość obrazu, nawet gdy obraz jest skalowany. Pliki AI można łatwo przekonwertować na pliki .pdf, gdzie najlepszym narzędziem do edycji jest Adobe Acrobat. Praca, którą wykonujesz w pliku Illustratora jest niedestrukcyjna, co oznacza, że konwersja do formatu pliku PDF powinna być ostatnim krokiem.
 

Portable Document File (PDF) pliki są zaskakującym typem plików wektorowych dla wielu, ponieważ są one szeroko stosowane poza tym kontekstem. Pliki PDF są popularnym formatem opracowanym przez firmę Adobe i wyświetlają materiały drukowane (logo wektorowe), prezentacje i dokumenty. Narzędzia PostScript pozwalają na dodawanie do pliku linków, animacji i dźwięków. Pliki PDF są przydatne do zapisywania plików zawierających zarówno grafikę, jak i tekst. Elementy graficzne w plikach PDF zajmują mało miejsca, są poprawnie wyświetlane na różnych urządzeniach i systemach, a także umożliwiają szeroki wachlarz opcji drukowania, co czyni ten typ pliku dość poręcznym. Wiele drukarek wykorzystuje .pdf jako standard do drukowania. 
 

Encapsulated Postscript (EPS) został opracowany przez Adobe i jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi edytorami, takimi jak Illustrator, Photoshop, CorelDraw i GIMP - aby wymienić tylko kilka. Pliki EPS obsługują szeroką gamę narzędzi do edycji i obróbki wektorowych logotypów i innych obrazów bez utraty jakości. Są one szeroko stosowane w profesjonalnym przemyśle poligraficznym.

 

Praca z plikiem grafiki wektorowej

Jak działa grafika wektorowa i dlaczego warto z niej korzystać image

Przed otwarciem pliku wektorowego, to’ważne jest, aby mieć zarówno odpowiednie oprogramowanie i czcionki pobrane w oparciu o potrzeby projektu. 

Możesz pobrać czcionki z preferowanych stron internetowych z czcionkami, lub możesz przenieść plik czcionki z istniejącego “Czcionki” folderu na swoim komputerze. Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby rozpakować plik czcionki, jeśli jest w formacie pliku ZIP, a następnie kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy (lub przejdź do) plik czcionki, aby wybrać “Zainstaluj” z menu rozwijanego. You’ll mieć nowe okno potwierdzające instalację i twój nowy font powinien być widoczny w twoim software’s font drop down menu.

Do pracy z plikami wektorowymi ważne jest posiadanie odpowiedniego oprogramowania. Poniższe programy pozwalają użytkownikom na użycie określonych poleceń do projektowania, edycji, eksportu i udostępniania. 

- Adobe llustrator jest najczęściej używanym edytorem wektorowym, a wiele innych narzędzi naśladuje jego interfejs użytkownika. 

- CorelDRAW jest edytorem wektorowym, który czyta i zapisuje między innymi formaty EPS, AI, PDF, SVG. Jest to drugi najczęściej używany edytor wektorowy na rynku, zaraz po Adobe Illustrator.

- Affinity Designer to profesjonalne oprogramowanie do projektowania graficznego, stworzone specjalnie do projektowania interfejsów użytkownika (UI) i doświadczeń użytkownika (UX)... i tańsza alternatywa dla Illustratora.

>.
 

Darmowe i polecane programy do grafiki wektorowej

 

Poniższe programy są darmowe, open source i polecane ze względu na łatwość obsługi, szczególnie dla początkujących. 

- Vectr to prosty, ale potężny, cross-platformowy program graficzny służący do łatwego i intuicyjnego tworzenia grafiki wektorowej. 

- Inkscape to profesjonalny edytor grafiki wektorowej kompatybilny z systemami Linux, Windows i macOS. Oprogramowanie obiecuje przyjazny dla użytkownika interfejs z wieloma funkcjami, za którym idą łatwe instrukcje zastosowania. 

- Gravit Designer to aplikacja do projektowania graficznego oferująca pełne funkcje do rysowania wektorów. Chociaż interfejs może wyglądać onieśmielająco, jego przewodnik użytkownika jest dość przyjazny i spójny. 

- Gravit Designer to aplikacja do projektowania graficznego oferująca pełne funkcje do rysowania wektorów.

- Skencil to interaktywna aplikacja do rysowania wektorów, szczególnie pomocna dla użytkowników zaznajomionych z językiem Python. 

 

Dlaczego warto używać plików wektorowych?

 

Jak działa grafika wektorowa i dlaczego warto z niej korzystać image

 

Pliki wektorowe są elastyczne przy zmianie rozmiaru. Użytkownicy są w stanie skalować w górę lub w dół tak bardzo, jak chcesz, bez utraty jakości pliku.

Pliki wektorowe są elastyczne z eksportem. Te pliki mogą być eksportowane do każdego rodzaju grafiki, której możesz potrzebować do swojego projektu, w tym do każdego formatu rastrowego, jak PNG, JPEG, GIF i TIFF.

Pliki wektorowe zajmują bardzo mało miejsca na dysku, ponieważ nie mają stałej rozdzielczości wewnętrznej. Uwzględniają one rozdzielczość urządzenia, w którym są wyświetlane (ex, monitory, drukarki, itp.). 

W konsekwencji, pliki wektorowe posiadają wyższą jakość obrazu, ponieważ nie są zależne od rozdzielczości obrazu. Pliki wektorowe zapewniają prawdziwe punkty, a nie przybliżenie, które zapewniłaby grafika rastrowa. To prowadzi nas do naszego następnego ważnego tematu: pliki rastrowe.

 

Jak działa grafika wektorowa i dlaczego warto z niej korzystać obraz

Wprowadzenie do rastrowych plików graficznych

 

Przy zrozumieniu idei stojącej za plikami rastrowymi, nieco ułatwia sprawę odniesienie jej do pointylizmu. Pointillism to technika malarska, w której małe, wyraźne kropki koloru są nakładane we wzory, aby stworzyć większy, bardziej złożony obraz. Weźmy na przykład najsłynniejszy obraz Georgesa Seurata z 1884 roku, “Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte”. Seurat używa odpowiedniej ilości punktów, aby oszukać oko w postrzeganiu pewnych kolorów i izoluje konkretne postacie, jakby były własnymi wyspami. Obraz najlepiej rozumie się z dalszej odległości. Aby połączyć to dzieło sztuki z obrazami rastrowymi, podstawowa idea jest taka sama. Pliki rastrowe tworzą iluzję koloru poprzez załamania, odbicia - punkty niejednoznaczne. Dają złudzenie formy, światła i obiektów na dwuwymiarowej powierzchni lub na ekranie komputera.

Pliki rastrowe zostały po raz pierwszy użyte w odniesieniu do technologii tv, przy czym termin ten odnosi się do regionu monitora kineskopowego (CRT) lub ciekłokrystalicznego (LCD) zdolnego do renderowania obrazów. TMI? Podstawowym sednem plików rastrowych jest to, że ich złożoność jest kształtowana przez złożoność lub liczbę kolorowych bloków, znanych również jako piksele. Pliki te są konstruowane przy użyciu stałej liczby pikseli, które nie mogą’być znacząco zmieniane bez pogorszenia ich rozdzielczości.

 

Zastosowanie plików rastrowych

 

Pliki rastrowe są uważane za najbardziej idealne do użycia, gdy wolisz pokazać subtelności gradientów kolorów i cieniowania. Na przykład podczas edycji zdjęć lub malowania fotorealistycznych ilustracji - ale nie do pracy nad projektem logo lub udostępniania współpracownikowi.

Pliki rastrowe używają tysięcy pikseli do zbudowania obrazu. Kilka ważnych terminów, na które należy zwrócić uwagę, to PPI (pixels per square inch), używane w technologii cyfrowej, oraz DPI (dots per inch), które jest używane raczej w druku niż w technologii cyfrowej. 

Już po wygenerowaniu obrazu rastrowego nie można zmienić jego rozmiaru. Może to poważnie ograniczyć zastosowanie Twojego logo i jest ważne, aby wziąć to pod uwagę. 

W końcu decyzja, którą podejmujesz w odniesieniu do typu pliku do pracy sprowadza się do tego, jak zamierzasz go używać. Adobe powiedziało to najlepiej: 

“Ponieważ wektory są oparte na wzorach, obraz wektorowy może skalować się w wysokiej rozdzielczości do praktycznie nieograniczonych rozmiarów.”

>.
 

Logogenie’pakiet logo w wysokiej rozdzielczości

 

Jak działa grafika wektorowa i dlaczego warto z niej korzystać image

 

W ramach Darmowe i premium oprogramowanie Logogenie’, użytkownicy mają dostęp do wielu skutecznych narzędzi, które pomogą Ci stworzyć projekty logo. Przedstawiliśmy, jak korzystać z tych funkcji tutaj. 

Jak już’sfinalizujesz swój projekt, możesz pobrać pliki wektorowe projektu logo w jednym pakiecie. Obejmuje to wiele plików o wysokiej rozdzielczości, sformatowanych zarówno do druku, jak i na stronę internetową, w tym pliki JPG, PNG, PDF i SVG. To sprawia, że dalsze prace nad projektem są niezwykle proste, niezależnie od tego, czy kontynuujesz je z innym projektantem lub współpracownikiem, dzielisz się nim ze swoimi odbiorcami, czy też wysyłasz go do drukarni na materiały promocyjne. Plik będzie gotowy do pracy! 

 

Sprawdź nasze inne artykuły

x